Den otevřených dveří základen ZZS Kraje Vysočina 29.6.

Termín události: -

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina (ZZS KV), jako jednotná organizace, slaví 1. července 2024 dvacet let existence.

Během svého fungování absolvovali krajští záchranáři více jak tři čtvrtě milionu výjezdů. V současné době zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči (PNP) na území Kraje Vysočina 30 profesionálních výjezdových skupin, rozmístěných na 21 pečlivě vybraných výjezdových základnách.

Historie přednemocniční neodkladné péče na Vysočině sahá daleko do minulosti. Například v Třebíči nebo v Pelhřimově byla zajišťována už od roku 1976, v Havlíčkově Brodě s ní zdravotníci začali o dva roky později. V Jihlavě vyjely první sanitky do terénu v roce 1982 a v Novém Městě na Moravě v roce 1984.

Ke vzniku jednotné organizace, Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, se sídlem v Jihlavě, došlo 1. 7. 2004. V té době se sloučily již fungující základny - Jihlava, Telč, Pelhřimov, Pacov a Počátky. V průběhu druhé poloviny roku se postupně začlenily základny Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou. V lednu 2005 se staly součástí základny Havlíčkův Brod, Chotěboř a Ledeč nad Sázavou a tři roky poté byla přičleněna i záchranná služba v Humpolci. Postupem času byly vybudovány nové výjezdové základny. V roce 2010 Velká Bíteš, Přibyslav a Jemnice, o rok později Kamenice nad Lipou a v roce 2014 stanoviště v Habrech.

Za vše mluví čísla

- za dvacet let existence uskutečnili záchranáři na Vysočině 785 000 výjezdů a ošetřili při nich 540 000 pacientů. To je více lidí, než je počet obyvatel na Vysočině (518 000)

- operátoři Zdravotnického operačního střediska přijali na tísňové lince 155 více jak 1 500 000 hovorů a poskytli 4 820 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací (TANR)

- zásahové vozy ZZS KV najezdily 28 500 000 kilometrů

- vrtulník Letecké záchranné služby, Jihlavský Kryštof 12, uskutečnil za posledních 20 let, pod hlavičkou ZZS Kraje Vysočina, bezmála 12 000 vzletů

- naši záchranáři ošetřili 146 200 úrazů, zasahovali u 34 072 dopravních nehod a provedli 6 960 resuscitací

Den otevřených základen

U příležitosti dvacátého výročí zcela mimořádně zpřístupníme široké veřejnosti většinu výjezdových základen v Kraji Vysočina. Zájemci se mohou přijít v sobotu 29. června 2024 podívat, jak vypadá základna v jejich městě, na zázemí záchranářů, v jakých autech jezdí nebo jak funguje dispečink záchranné služby. Od osmi do dvanácti hodin dopoledne budou volně přístupné základny Jihlava, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Jemnice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Humpolec, Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou a Počátky.

Všechny zájemce srdečně zveme!

Petr Janáček, tiskový mluvčí Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina

den-otevrenych-dveri-HZS